Worldcom Skandalı: Muhasebe Hileleri İndirim

Worldcom Skandalı: Muhasebe Hileleri

Ahmet Türel Türkmen Kitabevi - Akademik Kitapları

Hileli finansal raporlama uygulamaları nedeniyle yakın geçmişte yaşanan şirket skandalları sonucunda firmalar itibar kaybetmiş, gerek hisse senedi değerleri, gerekse marka değerleri düşmüş, yatırımcılar büyük kayıplara uğramış, üretim azalmış ve işsizlik artmıştır.
Bu kitapta ABDdeki en büyük şirket skandallarından birinin gerçekleştiği ve muhasebe dünyası açısından bir laboratuvar niteliğinde olan WorldComda yaşanan olaylar incelenmiştir. 1999 ile 2002 yılları arasında WorldComda tarihteki en yüksek tutarlı hileli finansal raporlama uygulamaları yapılmıştır. Arzu edilen finansal sonuçlara ulaşmak amacıyla 9 milyar $ tutarında hileli ve herhangi bir belgeye dayanmayan muhasebe kayıtları yapılmıştır. Hileli finansal raporlama uygulamaları ABDnin Mississippi eyaletinin Clinton şehrinde bulunan üst düzey yöneticiler tarafından tasarlanmış ve şirketin farklı coğrafi birimlerinde bulunan muhasebe ve finans çalışanları tarafından icra edilmiştir. Hileli finansal raporlama uygulamaları; muhasebe ve finans bölümlerinde çalışanların sorumluluk alıp gerekli şikâyetleri yapmaması, Arthur Andersen firması tarafından yapılan yetersiz denetimler ve birçok eksiği bulunan iç kontrol sistemi nedeniyle uzun süre ortaya çıkmamıştır.

Bu çalışma ile gelişmekte olan bir sermaye piyasasına sahip Türkiyede gelecekte benzer skandalların yaşanmaması için mevcut ve potansiyel yönetici veya muhasebe meslek mensuplarının gerekli dersleri çıkarması amaçlanmıştır.

25,00TL %10
22,50TL
Kazancınız: 2,50TL

Kitap Ayrıntıları

Türü:
ISBN9786054259694
Baskı Tarihi2011
Sayfa Sayısı102
Baskı Sayısı1
Kağıt Cinsi1. Hamur
Cilt TipiCiltsiz
Boyutu16x23

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi