Liderler, Kanaat Önderleri ve Kamuoyunun Gözünden Yükselen Güç İndirim

Liderler, Kanaat Önderleri ve Kamuoyunun Gözünden Yükselen Güç

Tayyar Arı Marmara Kitap Merkezi - Tayyar Arı

Suriye ve Irak'la ilişkilerini normalleştiren, komşularıyla sorunlarını çözmeye çalışan, vizelerin kaldırılmasıyla çok sayıda ülkeyle daha hızlı iletişim kurmanın yollarını araştıran, ticari ilişkileri ve potansiyeli hızla artan ve bölgesel ve küresel güçlerle stratejik ilişkiler kuran Türkiye, dikkatleri üzerinde toplamaktadır.

- Hugh Pope, Froeign Policy, 29 Nisan 2010

Tüm bölge çapında etkili bir güç haline gelmeye çalışan ve bunu yaparken yumuşak gücü kullanan Türkiye'nin amacı ticaretini geliştirmek ve barışçıl ve istikrarlı bir bölgede yaşamak arzusudur.

- Wendy Kristianasen, Le Monde, Ocak 2010

Türkiye artık ABD'nin bölgedeki küçük ortağı (junior partner) değil. O dönemler geride kaldı. Daha fazla görünmeye çalışan ve kendine daha fazla güvenen bir Türkiye var... Türk dış politikasındaki değişimi İslamizasyon olarak görmek, Soğuk Savaş sonrası değişen koşulları anlamamaktır.

- Stephen Larrabee, Rand Corporation, 3 Haziran 2010

ABD ve Türkiye, Orta Doğu'da düşman değilseler bile en azından hızla stratejik rakip haline geliyorlar. ABD, kendi çıkarlarını devam ettirmek için bölgede temel belirleyici ve düzen kurucu devlet olmaya devam etmek isterken, Türkiye, oyunun kurallarını kendi çıkarları doğrultusunda değiştirmeye çalışmakta.

- Steven A. Cook, Foreign Policy, 1 Haziran 2010

Türkiyenin bölgesel liderlik arzuları, ABD ve İsrail ile sorun yaşamasına yol açıyor. Türkiye'nin bu tür beklentilerine olumlu cevap vermeden Türkiye ile ortak bir gelecek düşünmenin zorluğu ortada.

- James Traub, Foreign Policiy, 15 Haziran 2010 

Türiye artık eskiden olduğu gibi ABD'ye bağımlı bir ülke değil... Amerikan hükümetleri son zamanlarda Türkiye'nin oynamayı düşündüğü bölgesel ve küresel rolü kabul etmekte zorlanmaktadır...

- Morton Abramowitz ve Henri J. Barkey, National Interest, 17 Haziran 2010

Türkiye, Batı'dan ve ABD'den uzaklaşmıyor; aksine Amerikan yönetimi, Türkiye'nin bu yeni rolünden yararlanabilir ve bir fırsat olarak görebilir.

- Paul Salem, Carnegie Endowment, 6 Temmuz 2010

Erdoğan son çıkışlarıyla bölgede İran lideri Ahmedinejad'ın ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın popülaritesini geride bırakmıştır... Geçen yıl Sırplar, Hırvatla ve Boşnaklar arasında arabuluculuk yapan Türkiye'nin yapıcı rolünden Batı'nın yararlanması ve kendi eliyle Doğuya itmemesi gerekir...

- Delphine Strauss ve David Gardner, Financial Times, 20 Temmuz 2010

Türkiye, odağında kendisinin olduğu bir dış politika izlemektedir. Türkiye, Doğu'ya kaymamakta... ekonomik ve siyasal çıkarlarının gerektirdiği ilişkiler kurmakta... ve bunu yaparken dünyaya kendini merkeze alarak bakmaktadır.

- Owen Matthews, Newsweek, 26 Temmuz 2010

Yüz yıl önce Batılıların sorunu, yıkılmakta olan bir gücü, Osmanlı İmparatorluğu'nu, nasıl parçalayacakları sorunuydu; şimdi ise yükselen bir güç olan Türkiye ile ilişkileri nasıl yönetecekleri sorunudur... Türkiye, Hindistan, Brezilya ve Endonezya ile birlikte yükselen demokrasiler arasında yer almakta...

- Daniel Kliman ve Joshua W. Walker, Christian Science Monitor, 3 Ağustos 2010

48,00TL %10
43,20TL
Kazancınız: 4,80TL

Kitap Ayrıntıları

Türü:
ISBN9786055911195
Baskı Tarihi2010
Sayfa Sayısı342
Baskı Sayısı1
Kağıt Cinsi2. Hamur
Cilt TipiCiltsiz
Boyutu13.5x21

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi