Alevi Terimleri ve Deyimleri Sözlüğü İndirim

Alevi Terimleri ve Deyimleri Sözlüğü

Alper Çağlayan Eğiten Kitap

Doksanlı yıllardan itibaren Alevîlik ve dolayısıyla Alevîler Türkiye gündeminde önemli ölçüde gündem oluşturmuştur. Konu ile ilgili çok sayıda kitap, makale, tez ve röportajlar kaleme alınmıştır. Türk toplumu yoğun bir şekilde Alevîlikle ilgili konular üzerine düşünmeye ve konuşmaya başlamıştır. Fakat konunun inceliklerini ortaya koyan temel çalışmalar olmadığından dolayı bazı konular ya yanlış anlaşılmış, ya da yanlış ifade edilmiştir. Alevîlikle ilgili deyim ve sözcükler “Yol” içindeki asıl mânâsının dışında değerlendirilmelere tabi tutulmuştur. 


Sözlük incelendiğinde iki husus görülecektir. Birisi, Alevîlikle ilgili olarak kaleme alınan eserlerde sık sık geçen fakat yeni nesillerce anlaşılamayan kelimelerin açıklanması; diğeri ise yine Alevîlikte sıklıkla kullanılan deyimlerin “Yol” içinde ifade ettiği mânâların açıklanmasıdır.

Bu açılardan bakıldığında Alper Çağlayan’ın bu sözlük çalışması bir başvuru kitabı olarak değerlendirilmelidir. Eserin, kendi sahasında önemli bir boşluğu doldurduğu görülmektedir.

18,52TL %28
13,33TL
Kazancınız: 5,19TL

Kitap Ayrıntıları

Türü:
ISBN9786054757473
Baskı Tarihi2014
Sayfa Sayısı232
Baskı Sayısı1
Kağıt CinsiŞamua
Cilt TipiCiltli
Boyutu13x21

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi